Copy Link

Russian Business Development (Специалист по бизнес-развитию)

at Pionex (View all jobs)

Copy Link

About us:

website:https://www.pionex.com

Pionex is one of the world’s 1st exchanges with in-built trading bots. Pionex provides 16 free trading bots, with which users can automate their trading 24/7 without always checking the markets. In addition to the high-level trading efficiency, trading bots built-in Pionex assist users to maintain trading discipline and be less fallible to personal impulses, which can help them to grow their wealth. Pionex is dedicated to making trading bots empower everyone to attend crypto economy.

Key Responsibilities:

  • Identify and expand valuable key opinion leader (KOL) resources in Russian-speaking regions.
  • Reach business cooperation with KOL to promote Pionex in the local market and achieve user growth and transaction volume growth.
  • Maintain good relationships with KOLs and marketing channels on behalf of Pionex to achieve long-term cooperation.
  • Pay attention to the latest developments in the Russian market and competitive products

Requirements:

  • Have at least 1 year of BD/ influencer marketing/sales experience, exchange promotion experience is preferred.
  • Own crypto-related KOL resources and already have a proven track record of building successful deals and partnerships.
  • Ability to use Russian as working language. Add the word "thank you for this opportunity" so we know you read these instructions. English is a plus

Benefits & Perks 🎁

Fully-remote work with flexible working hours

Competitive salary with uncapped commission rewards

О нас:

сайт: https://www.pionex.com

Pionex — одна из первых в мире бирж со встроенными торговыми ботами. Pionex предоставляет 16 бесплатных торговых ботов, с помощью которых пользователи могут автоматизировать свою торговлю 24 часа в сутки, 7 дней в неделю, не проверяя при этом рынки. Помимо высокой эффективности торговли, встроенные в Pionex торговые боты помогают пользователям поддерживать торговую дисциплину и меньше поддаваться личным импульсам, что может помочь им приумножить свое богатство. Pionex стремится предоставить торговым ботам возможность каждому участвовать в криптоэкономике.

Описание работы:

Ключевые обязанности:

Выявляйте и расширяйте ценные ресурсы ключевых лидеров мнений (KOL) в русскоязычных регионах.

Наладьте деловое сотрудничество с KOL для продвижения Pionex на местном рынке и достижения роста числа пользователей и объема транзакций.

Поддерживайте хорошие отношения с KOL и маркетинговыми каналами от имени Pionex для достижения долгосрочного сотрудничества.

Обращайте внимание на новейшие разработки российского рынка и конкурентоспособную продукцию.

Требования:

Иметь опыт работы в сфере BD/влиятельного маркетинга/продаж не менее 1 года, опыт биржевого продвижения предпочтителен.

Владейте ресурсами KOL, связанными с криптовалютой, и уже имейте успешный опыт заключения успешных сделок и партнерских отношений.

Умение использовать русский язык в качестве рабочего. Английский является плюсом

Преимущества и привилегии 🎁

Полностью удаленная работа с гибким графиком работы.

Конкурентная заработная плата с неограниченным комиссионным вознаграждением

Russian Business Development (Специалист по бизнес-развитию) at Pionex

Required
⚡ Autofill